Video

Šlapias Bergenas

Bergenas, Norvegija.

Vėl gavom pigų skrydį, bet šįkart į brangią šalį. Nori nenori reikia skrist. Perkam bilietus per Wizzair 30 proc. išpardavimą. Man tai bus antras kartas Norvegijoje. Brigitai pirmasis.

2017-09-08. Kryptis Kaunas – Bergenas. Mąstom kaip nuvarysim į Kauną. Nuosavas automobilis ar CityBee. Deja, kova nelygi įvertinus visus kaštus laimi nuosavas automobilis. CityBee vis dar nekonkurencingas ilgose distancijose. Randam gana padorų parkavimą Amber parking – 3 Eur/para. Skrydis apie 15h. Penktadienį apsitvarkom reikaliukus – paštas pasiimt siuntą, paštas priduot siuntą, susidėt daiktus ir apie 12h pajudam link Kauno. Jau lyg ir pietai, reik stot įšaut lietuviško maistelio Briedžių medžioklėj kavinėj Karmėlavoj (pakeliui į oro uostą). Dabar kai pagalvoju, jog palikau galiuką cepelino labai gailiuose skrandis gurguliuoja. O porcijos močnos, pavalgai, tuomet ramus per skrydį gali snūduriuot. Dienos pietūs 4,5 Eur (sriuba ir karštas).

Be vargo praeinam oro uosto saugos procedūras, lagaminų neturim – nėr problemų. Lėktuvas sausakimšas. Daugelis skrieja savaitgaliui aplankyti artimųjų arba turi darbus Norvegijoje (teko bendrauti su keletu žmonių, tad ne iš piršto laužtas pasakymas). Kažkaip mums liūdna dėl tautiečių, bet tuo pačiu ir džiugu, kai matai, jog žmonės nori gyventi ir ieško išeičių. Skrydis sklandus, bet jau buvau užmiršęs, ką reiškia sėdėti lėktuve kai po kojom kuprinė, tarp kojų striukė, o ant kojų žmonos striukė. Panašu, jog lipti į lėktuvą paskutiniam ir būt gudročiui nėr ko – netenki privilegijų sudėt savo šmutkes į daiktadažes.

NOVATEK CAMERABr br br leidžiamės Bergeno oro uoste, kuris nuo centro nutolęs apie 20 km. Einam į informacijos centrą, nes buvom užsisakę 72h Bergen Daily card’us. Nauda nemokami Light Rail, Skyss autobusai, nemokamas įėjimas į Mokslo muziejų, nuolaida į Bergeno akvariumą, o kur dar visa galybė nemokamų muziejų, kuriems laiko, deja, neliko. Čiumpam savo daily card’us ir maunam iš oro uosto, nes teta informacijoj nenusiteikus bendrauti.

Išbėgi iš oro uosto, nučiuoži elevatorium į apačią, šoki į traukinuką ir varai iki pačios paskutinės stotelės (jeigu Tavo tikslas yra centras). Kelionė trunką 44 minutes.

Kągi kągi, labas, Bergene! Žmonės išsiriedę, pusplikiai, o termometras muša tik 13 laipsnių. Mes tai kaip kokie pietų žmonės su slidininko kurtkėm, kaklaskarėm, pirštinėmis. Vėjas, lietus, saulė ir viskas tuo pačiu metu – čia Norgė, bičiuli, susitaikyk.

2000_0405_023245_002.JPGBizinėjam iki turizmo centro, nes tetai oro uoste buvo piktadienis. Ten tiršta nuo turistų, bet pavydėtinai informatyvu. Neabejoju, visus atsakymus gali rasti turizmo centre, kuris šalia žuvies turgaus. Pastebim monitorius su prognozėmis ir suprantam, jog ryt puiki diena kelionei iki Flam’o ir pasiplaukiojimui valtele per fiordus. Perkam bilietus, tad ryt diena nuo 8:00 iki 22:00 jau suplanuota.

Likusią dienos dalį tyrinėjam miestą, valgom ledus, kas vėliau paaiškės esąs netikęs sprendimas. Verta palandžiot po suvenyrines, Bryggeno pakampes, nepabijot paėjėt atokiau nuo pagrindinių gatvių – ten ir dešrainį gali nusipirkt, ir jaunimo pamatyt, ir prekybcentrį rast. Unikalių dalykų ten gali rast briedžių odos dirbinių, ruonių kailių pagalvėlių, natūralių kailių.

Lankom bažnyčią. Labai patiko! Viskas iš medžio, nėra popmastikos, aukso tviskėjimo. Liuteronai. Grojo gyva muzika, žmonės su mažais vaikais juda bažnyčioje, toks neslegiantis jausmas, toks jaučiamas žmonių atsipalaivadimas.

Bizu bizu, taip ir vakarėlis atėjo. Ieškom autobuso, su kuriuo nusigaut į atokesnį rajoną, mat savo butų nuomavomės per Airbnb. Labai patogus susisiekimas. Autobusai per miesto centrą važiuoja per tą patį tašką, traukinukas už 500 metrų. Kuo toliau tuo labiau imu suprasti viešojo transporto privalumus. Būtų smagu, jeigu aukštus standartus perimtume iš Šiaurės ir pritaikytume Lietuvoje.

Iki namukų apie 10 minučių kelio autobusu, dar 10 minučiu kalniuku iki trobelės durų. Eidami žvalgomės -rajonas paprastutis, tylus, ramus. Neužilgo pastebim penkis tautiečių automobilius.

Du kambariukai tvarkingi, jaukumo mažai, viskas typ top, dulkių rinkimo rinkinukų nėra: nei knygų, nei paveikslų, augalai plasmasiniai. Namai apstatyti IKEA baldais ir technika. O ko mums galiausiai reikia karšto dušo ir lovos.

2017-09-09. Kylam anksti, lietutis barbena, reikia skuost į traukinių stotį. Judesys nuo ryto. Būtina prisitept buterbrodų, pasiimt vandens, nes diena įtempta Norway in a nutshell:

  1. Bergen – Myrdal traukiniu.
  2. Myrdal – Flam senovinis traukinukas
  3. Flam – Gudvagen keltas
  4. Gudvagen – Voss autobusas
  5. Voss – Bergen traukiniu.

Aš jau nuo ryto jaučiu, kad kažkas negerai su gerkle. Sopa. Ledai ir darganotas oras man nesuderinama, betgi atostogos. Atsipalaiduojam.

Bergen – Myrdal greitas, patogus, vaizdingas maršrutas. Žalia, vandeninga gamta. Labai daug angliakalbių (amerikiečiai, britai, kanadiečiai). Siūlom trakinyje sėst į dešinę, nors vaizdų pakanka iš abiejų pusių.

Myrdal – Flam. Egzotinis senovinis traukinukas, sudėtingu marštutu juda link miesto, kuriame jau esu buvęs. Varom stačiai, tada leidžiamės, neriam tuneliais, sėdim ant sofų, puškam, o tuomet stojam prie milžiniško kroklio. Krioklys tikrai vertas dėmesio. Palijo, tai vandens masė milžiniška, teškia vanduo į akis kaip reikiant. Iš po trobos griuvėsių iššoka undinė, raudona suknele, muzika rimta kala. Nežinau undinės istorijos, bet kažkas naujo. Siūlom sėst į kairę. Traukinio vairuotojas mus paleidžia tik  penkiom minutėm pasitofografuoti ir atgal į traukinį tęsti kelionės.

Flam – Gudvagen. Flam’as nuostabus miestas, atplaukia kruiziniai laivai, yra bent 5 haikinimo trasos iki 3h ir puiki vieta ramybei. Yra krautuvėlė, suvenyrinė. Tikras Tailandas, šlaitai, kaimai, fiordų purslai. Laivelis sunkiai puškuoja, neskuba. Jau imam šalti, kažkaip drėgna, tai lyja, tai vėjas. Atvykę į Gudvageną esam sustirę, nieko šilto nevalgę. Mūsų laukia 10 didelių autobusų. Vienas iš jų lietuviškais numeriais.

Gudvagen – Voss. Veža vaizdingu maršrutu, einančiu serpantinais. Vairuotojas labai malonus sustoja prie kiekvieno vaizdingo kampo. Siūlom sėst į kairę.

20170909_111710

Myrdal – Flam

Voss – Bergen. Siūlom jau ilsėtis ir sėst ten kur tylu. Iš esmės, kai judėjom Bergeno link traukinys buvo sausakimšas, tad į šį traukinuką siūlom pradėt rinktis anksčiau. Bergeno link snūduriavom, buvom pavargę. Svajojom apie namus ir savo gamybos makaronus.

Apie 23:00 parsirandam namo, 23:30 pasigaminom makaronų su vištiena, sūriu – buvom laimingiausi žmonės Bergene.

20170909_133920.jpg

Flam

Apibendrinant galime sakyti, kad prieš tokią kelionę reikai būti gerai pailsėjus ir apsišarvoti kantrybe, nes laukti ir vykti visokiausiu transportu teks tikrai daug.

2017-09-10. Šią dieną nusprendžiame praleisti ramiau, lankydami patį Bergeną. Varom į centrą, tada į traukinuką iki Florida stotelės. Lankysim mokslo muziejų  VilVite . Atvykstam į Mokslo muziejų, o ten tuščia. Tik iš už prekystalio hop: “-Laba diena, laba diena“. Klausiu: “-Kaip čia yra?“- sako:  “-Jūs pirmieji lankytojai“. Klausiu: “-Kiek kainuos?“. Atsakymas maloniai nustebina: “-Su Bergen card’u nemokamai“. Opa, entuziazmas padvigubėja. Įėję į vidų, kaip jaunieji tyrinėtojai, tikrinam savo reakciją, sprendžiam galvosūkius, spardom kamuolius, bendraujam setalitais, vaizdžiai išbandom kaip bendrauja delfinai. Smagu, yra ką veikti, sužinot. Bet pirmo mūsų lankyto mokslo muzijaus Varšuvoje nepranoko. Popiet savo mokslininkų smalsumą esam patenkinę, bet valgyt norim. Varom į Mac’ą. 3 cheezai sueina kaip nebuvę. Ilsinam kojas, nes iš miesto centro pėstune, koja už kojos žingsniuosim link akvariumo.

Akvariumas nedidelis. Jūrų liūtai, ruoniai, pingviniukai, ropliai ir daug akvariumukų. Sudalyvavom ruonių ir jūrų liūtų maitinime. Pirmą kartą stebėjau tokį pasirodymą ir vis klausiu, kaip jūs tuos gyvūnus išmokot tokių dalykų. Gyvūnai panašu laimingi, neturi reguliarių dėl uždaros erdrės susiformavusių judesių, bet visgi jie laukiniai. Akvariume labai patiko atviras akvariumas, kur pypliai graibė rankomis japoniškus karpius, jūros žvaigždes traukė iš vandens, tyrinėjo jų struktūrą. Jutiminė edukacija – nuostabu! Akcentas buvo ryklių akvariumas, kuris yra tunelio formos. Rykliai ne baltieji, jie kaip žinia uždaroje erdvėje neišgyvena.

Baigiam kelių valandų ekskursiją. Tad du lankytini objektai suryja gerą pusdienį. Dar pabizinėjam mieste ir traukiam namų link – lietus įsilyja belenkaip. Liūdesiui malšinti perkam krosanus. Važiuojam į trobelę – bendrausim, wi-fi nėra.

2017-09-11. Lėktuvui kylant – snarglys man tįsta vis labiau. Kėlėmės 8h, suvalgėm jogurto, atsigėrėm arbatos. Taip ramu ten, nė triukšmo, nebent straigtasparniai prabirbia. Pašluojam trupinius. Transportas dirba puikiai – laiku atvykstam, oro uostas nėra didelis, krautuvių daug nerasi. Žemė, oras, žemė, mašina, maistas, Vilnius.

Biudžetas ~800 Eur dviems. Maistas 60 Eur, naktyvė 130 Eur, 20 Eur suvenyrai, 140 Eur skrydis, 450 Eur ekskursijos. Kaip trims dienoms tai mūsų brangiausia kelionė.

Norvegiją rekomenduojame tik dėl gražios atšiaurios gamtos, gaivių oro gūsnių bei norvegiško paprastumo. Bergenas mums įspūdžio nepaliko, bet mes iš prigimties gamtos vaikai, tai kad ir nenustebom tokiu savo kelionės apibendrinimu.

Vienas komentaras “Šlapias Bergenas

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s